czwartek, 9 lipca 2009

Chmura

Chmura stanowi najbardziej charakterystyczną część wykresu ichimoku. Jej japońska nazwa - z którą można się wymiennie spotkać - to kumo. Jest czymś stosunkowo unikatowym, gdyż obrazuje nam wsparcia i opory nie jako pojedynczy punkt (lub ich zbiór w postaci linii), a obszar który różni się swą wielkością w zależności od dynamiki rynku. Obszar ten powstaje pomiędzy dwoma liniami, senkou span A i senkou span B, których budowę objaśniłem już wcześniej. Kumo jest powierzchnią jakby beztrendową, można by rzec bardzo wrażliwą gdzie nagłe zmiany kierunków nie powinny dziwić. Tam w końcu zderzają się różnego rodzaju aspekty psychologii rynku. Generalnie należy unikać podejmowania decyzji inwestycyjnych gdy kurs przebywa w chmurze, gdyż sygnały z niej płynące niosą ze sobą ciężar niepewności. Analizując archiwalne dane wielokrotnie spotkałem się z sytuacją gdy kurs odbijał się od górnego ograniczenia chmury albo wspierał się na dolnym, ażeby później stanowczo zadecydować o kierunku.

Bywały także sytuacje, w których kurs spółki zamykał się nad linią trendu (spadkowego) jednocześnie przekraczając lokalny opór. Dla inwestora niekorzystającego z ichimoku byłby to mocny sygnał kupna, z wykresu jednak wskazywało że kurs ledwo co zbliżył się do dolnego ograniczenia chmury, więc ichimoku trader wstrzymałby się z zakupem co wielokrotnie popłacało gdyż kurs miał tendencję do spadku. To ukazuje jak potężnym narzędziem jest kumo i jak mądrze należy jej używać. 

Gdy cena akcji zamyka się nad chmurą jest to byczy sygnał. Kolejne - wskazują na utrzymywanie się przewagi byków na spółce. A contrario, kurs utrzymujący się pod kumo jest niedźwiedzią oznaką. Kurs w chmurze jest stanem niepewności, gdzie każda z opcji walczy o przewagę, jest to teoretycznie najbardziej niebezpieczny moment na zajęcie pozycji.

Przeglądając wykresy zapewne zwróciliście uwagę na fakt, że grubość chmury jest bardzo plastyczna. Niekiedy obszar jest bardzo duży, z kolei w innym przypadku ogranicza się do cienkiego paska. Nie pozostaje to oczywiście bez znaczenia, a symbolizuje historyczną zmienność rynku. Im grubsza chmura tym większa możliwość zawirowań cen. Pamiętajmy jednak, że grubsza chmura stanowi lepsze wsparcie niż cienka, z kolei znacznie ciężej się przez taką przebić gdy działa jako opór, więc wszystko zależy od punktu w którym jesteśmy i czego oczekujemy od rynku.

Sama chmura kolorystycznie ukazuje jakie sentymenty panują na rynku. Zależy to od tego która z senkou span jest powyżej. Kiedy senkou span A znajduje się nad senkou span B jest to tzw. bycza chmura, a w sytuacji przeciwnej - niedźwiedzia chmura. Miejsce, w którym następuje zamiana powyższych to krzyż senkou span, który jest sygnałem zmiany trendu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz