poniedziałek, 29 czerwca 2009

Ichimoku - wstęp

Ichimoku Kinko Hyo to system stosowany w analizie technicznej, używany obecnie na całym świecie. Swoje początki zaczerpnął oczywiście w Japonii, a za jego twórcę uważa się dziennikarza Goichi Hosoda. Prace nad nim rozpoczął już przed II Wojną Światową z pomocą studentów, aby ostatecznie opublikować swoje badania w 1968 roku pod postacią książki. Od tamtej chwili technika była stosunkowo popularna w azjatyckich kręgach a pierwsze wzmianki o niej na zachodzie datują się dopiero na lata 90. Obecnie przeżywamy mały boom i stopniowe odkrywanie zalet tego systemu w Europie i USA.

Ichimoku Kinko Hyo jest tłumaczone na "jedno spojrzenie na wykres ceny równowagi". Technika jest stosowana na wszystkich rynkach finansowych poczynając na akcjach, obligacjach, walutach, indeksach, a na towarach kończąc. Służy ona do wykrywania trendu głównego, więc jej zastosowanie w trendzie horyzontalnym będzie bardzo marginalne - trzeba o tym pamiętać.

Na obraz ichimoku składa się 5 lini, które nie należy rozpatrywać indywidulanie, gdyż każda ma swoje znaczenie które składa się na całość i tak powinny być odbierane. Szybki rzut oka powinien dać nam do zrozumienia jaka sytuacja obecnie panuje na rynku. Na pełen obraz składają się:

 

Tenkan-sen - (Highest High + Lowest Low)/2 obliczana dla 9 ostatnich okresów

jest to suma najwyższej wartość cen akcji w danym okresie z najniższą wartością cen akcji w danym okresie podzielone przez 2 (za np. 9 ostatnich okresów). Porównywano ją swego czasu do 9 dniowej średniej kroczącej, aczkolwiek Hosoda uważał iż użycie średniej z ekstremów lepiej oddaje istotę poszukiwanej równowagi. Tenkan-se i kijun-sen obie są wskaźnikami trendu krótkoterminowego. Tenkan jest siłą rzeczy szybsza do kijun która bazuje domyślnie na 26 okresach. Jednym z sygnałów generowanych przez tę linie jest sytuacja gdy znajduje się ona ponad kijun-sen - świadczy to o byczym charakterze na spółce, a gdy jest poniżej o niedźwiedzim. Skrzyżowanie się lini z kolei wyzwala nam zmianę trendu krótkoterminowego, o czym dokładniej poźniej.

Kijun-sen - (Highest High + Lowest Low)/2 obliczana dla ostatnich 26 okresów

jest to suma najwyższej wartość cen akcji w danym okresie z najniższą wartością cen akcji w danym okresie podzielone przez 2 (za np. 26 ostatnich okresów). Struktura więc identyczna do tenkan, z tą różnicą że jest mniej wrażliwa na zmiany bo bazuje na dłuższym okresie. Z tego względu jest ona bardziej wiarygodna przy mierzeniu trendu krótkoterminowego. Należy także zwracać uwagę na kierunek linii oraz jej kąty. Mocno zaginająca się świadczy o szybkiej zmianie trendu a powoli wznosząca się / opadająca o lekkich wahaniach horyzontalnych lub słabym trendzie wzostowym / malejącym. Co do specyficznych cech i wskazań kijun powrócę w osobnym artytule.

Chikou Span - Obecna cena zamknięcia przesunięta wstecz o 26 okresów

linia ta oferuje jedną z ciekawszych i unikalnych funkcji ichimoku. Cofa ona niejako aktualny kurs o 26 okresów dając szybkie porówanie jak kurs kształtował się w tamtym okresie, co może pomóc w ogólnym zrozumieniu aktualnego trendu. Gdy chikou span znajduje się nad kursem sprzed 26 okresów, to jest to byczy sygnał, w sytuacji odwrotnej - niedźwiedzi. Zaznaczam jednak, że nie należy odczytywać poszczególnych linii wyłącznie indywidualnie, a w otoczeniu całościowym obrazu i wtedy wyciągać wnioski.

Specyficzna funkcja Chikou jako wskaźnik wsparć i oporów zostanie przedstawiona w innym artykule.

Senkou Span A - (Tenkan  Sen + Kijun Sen)/2 obliczana dla 26 okresów naprzód

Jedna z lini twórczych chmury czy też inaczej zwanego - nieba, czyli obszaru między Senkou Span A i Senkou Span B, który odzwierciedla poziomy wsparć i oporu.

Senkou Span B - (Highest High + Lowest Low)/2 obliczana na bazie oststnich 52 okresów dla 26 okresów naprzód 

Druga z lini twórczych chmury czy też inaczej zwanego - nieba.

W związku z tym iż przy tworzeniu tej metody obowiązywały nieco inne zasady czasowe funkcjonowania giełdy, można zastosować wartości odbiegające od tych podanych powyżej (dlatego w nawiasach pisałem "np."). Osobiście używam dla tenkan-sen 7 zamiast 9, dla kijun-sen 22 zamiast 26, a dla Senkou Span - 44 zamiast 52.

1 komentarz:

  1. Witaj.
    Z moich iformacji wynika że okresy 7, 22 i 44 są lepiej dopasowane pod rynek forex a wynika to z ciągłości notowań na tym rynku, a 9, 26 i 52 dla tradycyjnych giełd towarowych i akcji.
    Ps. ciekawy blog mam nadzieje, że będzie się rozwijał.
    Ziko

    OdpowiedzUsuń